رابطه ارگانیک سازمان مجاهدین با داعش قسمت دوم

این سؤال یکی از بحث برانگیزترین سوالاتی است که در این رابطه پرسیده می شود. سیاست ها و استراتژی داعش باعث شده تا همه ی کشورهای حامی مخالفان نظام سوریه از جمله کشورهای خلیج از آن تبری جویند و حتی بسیاری معتقدند که داعش از زمانی که به میدان کارزار وارد شده هیچ چیز جدیدی نداشته و بیشتر از آنکه سلاحش را متوجه نظام سوریه کند به سوی مخالفان حکومت نشانه گرفته است. این قضیه باعث شده تا گروه های نظامی دیگر داعش را به همدستی با نظام سوریه متهم کنند، در این بخش هم توضیحات مختصری در رابطه جریان داعش داده می شود و از قسمت سوم به اصل موضوع پرداخته می شود .برای روشن شدن موضوع اول اشاره ای به تولد داعش و اینکه راهبر عقیدتی آنها کی است و چطور شکل گرفتن اشاره می شود و سپس به نقاط مشترک و عمل کرد ها ی سازمان مجاهدین اشاره می کنم
لینک به مصاحبه:

چرا این اندازه اختلاف بین داعش و جبهه النصره عیان و واضح است با وجود اینکه هر دو از جهت ایدئولوژیک به القاعده منسوب هستند؟
از منظر ایدئولوژیک به نظر می رسد با توجه به مطالب فوق و معیارهایی که گفتیم، می شود اختلاف بین گروه بغدادی و گروه جولانی را تفسیر و توجیه کرد. از این نگاه که:
1- گروه النصره موضع گیری نسبتاً ملایم تری نسبت به عموم شیعه دارد
2- مانعی نمی بیند که برای اسقاط نظام بشار اسد با گروه های غیراسلامی موجود در میدان ائتلاف کند
3- به نظر نمی رسد که گروه النصره همانند سربازان گروه داعش مرتکب اقدامات خشن و تند بر ضد شهروندان عادی و غیر نظامیان شده باشند.
به نظر می رسد، مبانی تفکر گروه دولت اسلامی عراق و شام “داعش” خود محور اساسی اختلاف باشد. گروه بغدادی با این تفکر که خود دولتی مستقل هستند اعلام حکومت و امارت می کنند و براساس دیدگاه خاص خود، حدود و احکام را نیز اجرا می کنند در حالی که گروه جولانی خود را دولت نمی داند بلکه گروهی مجاهد و مبارز می داند و نه تنها احکام را بر شهروندان سوریه ای اجرا نمی کند بلکه سعی بر تحمیل افکار خود به دیگر گروه های مبارز نیز ندارد.
فرق اساسی دیگر بین دو گروه داعش و النصره در نزدیکی آن دو به واقعیت موجود سوریه و در نظر گرفتن این ویژگی است. گروه النصره همراه با شروع بحران سوریه در سال 2011 فعالیت را آغاز کرد. با واقعیت موجود در جامعه سوریه که زیر نظامی لائیک زیسته بود آشنا بود به همین دلیل موضع گیری های النصره نسبت به داعش در ارتباط با مردم سوریه واقع بینانه تر بود خصوصاً اینکه داعش به تازگی به بحران سوریه وارد شده بود و از طرفی نه تنها پرونده قابل قبولی نداشت بلکه به زور خود را در مناطق تحت سیطره اش قالب کرده بود.
جبهه النصره به دست مجموعه ای از رهبران سوریه ای تشکیل شده است کسانی امثال جولانی که سال ها در زندان سوریه بوده اند و با استفاده از عفو عمومی آزاد شده بودند، کسانی که قبل از شروع بحران سوریه مخفیانه به دعوت مشغول بودند و دیگرانی که زیر پرچم القاعده سال ها در افغانستان، عراق و چچن جنگیده بودند و با شروع بحران سوریه برای جنگیدن و دفاع از کشور دوباره بازگشتند. یکی از این افراد ابومحمد الفاتح معروف به جولانی رهبر گروه النصره است. وی شخصیتی دانشگاهی و سوری الاصل است که سال ها در عراق و چچن و دیگر کشورها جنگیده است. البته ناگفته نماند تعدادی اندک و انگشت شمار از دیگر کشورها نیز در گروه النصره وجود دارند.
اما در طرف مقابل داعش بیشتر بر نیروها و سربازان بیگانه متکی است و چه در بین سربازان و چه در کادر رهبری تعداد اندکی از سوری ها قرار دارند و از اینجا مشخص می گردد که گروه النصره اوضاع سوریه را بیشتر درک و مراعات می کند. علاوه بر این داعش معتقد است که از بطن انقلاب سوریه به وجود آمده است و این معیار نیز پذیرفتنی نیست که هر کس در انقلاب سوریه نقش داشته و دارد می تواند آینده این کشور را رقم بزند .
در پایان ماه مارس گذشته ابومحمد جولانی طرحی را پیشنهاد داد به این صورت که داعش و نصره در هم ادغام و به یک گروه تبدیل شوند، خود (جولانی) و بغدادی از مقام خود استعفا دهند و برای این گروه جدید فرماندهی جدید انتخاب شود. اما از آن جائی که پاسخ آشکاری از سوی بغدادی در این رابطه داده نشد به نظر می رسد این طرح مورد قبول بغدادی واقع نشده باشد.
6- ارتباط بین داعش و ارتش آزاد سوریه چگونه است؟
براساس دیدگاه تکفیری داعش که درعملکرد های این گروه نیز قابل مشاهده است، در ماه ژانویه گذشته داعش با صدور بیانیه ای نیروهای ارتش آزاد را کافر دانست و تهدید کرد که نیروهایش را برای مقابله با ارتش آزاد از عراق به سوریه منتقل می کند. در این زمان بود که درگیری های شدیدی بین دو گروه خصوصاً در نزدیکی مناطق تحت سیطره داعش یا در نزدیکی مناطقی که داعش آنجا را مرز دولت خود تصور می کرد در گرفت. در حالی که داعش ارتش آزاد را متهم به ارتداد و تعامل با نظام سوریه برای حمله به گردان هایش می کند گزارش ها از اهداف مادی به عنوان علت اصلی درگیری بین دو گروه حکایت دارد. خصوصاً موضوع نفت و گذرگاه های مرزی که با توجه به درگیری های بین دو گروه در ماه های دسامبر و ژانویه گذشته این موضوع قابل اثبات است.
از زمانی که داعش تحت عنوان “پاک سازی پلیدها” و با هدف نابودی – به زعم آنان- “جاسوسان نظام سوریه” و “کسانی که آشکارا به داعش تعدی کرده اند” اعلام حمله نظامی بر علیه ارتش آزاد کرد. همزمان در میادینی دیگر و به هدف تضعیف ارتش حر حملاتی را علیه بیشتر گردان های این گروه انجام داد.
در یکی از این حملات و به دلیل مشکلاتی که در گذشته بر سر موضوع گذرگاه تل ابیض با ارتش آزاد پیدا کرده بود، مخفیانه گروه کوچکی از مبارزان تابع گردان الفاروق در شهر حلب را دستگیر کرده بود.
در هجومی دیگر با ارسال خودروی بمب گذاری شده به پایگاه گروه “احفاد الرسول(فرزندان پیامبر(ص )” در منطقه ی “سکة القطار” در شهر “الرقه” 40 سرباز از این گروه را به قتل رساند.
همچنین با انفجار خودروی بمب گذاری شده در یکی از پایگاه های تابع تیپ ” الله اکبر” در منطقه ی بوکمال برادر فرمانده ی این تیپ را به قتل رساند.
7- داعش برای چه کسانی کار می کند؟ و چه کسانی به آنها کمک می کنند؟
این سؤال یکی از بحث برانگیزترین سوالاتی است که در این رابطه پرسیده می شود. سیاست ها و استراتژی داعش باعث شده تا همه ی کشورهای حامی مخالفان نظام سوریه از جمله کشورهای خلیج از آن تبری جویند و حتی بسیاری معتقدند که داعش از زمانی که به میدان کارزار وارد شده هیچ چیز جدیدی نداشته و بیشتر از آنکه سلاحش را متوجه نظام سوریه کند به سوی مخالفان حکومت نشانه گرفته است. این قضیه باعث شده تا گروه های نظامی دیگر داعش را به همدستی با نظام سوریه متهم کنند، خصوصاً که تاکنون و با وجود گلوله باران مواضع مخالفان هیچ یک از پایگاه های داعش مورد اصابت قرار نگرفته است.
حمله به شمال عراق
در ژوئن ۲۰۱۴ / ۲۰ خرداد ۹۳ پنج هزار نفر از افراد مسلح داعش بطور کامل شهر موصل را به تصرف درآوردند و همه شهر را در اختیار گرفتند. این در حالی است که قبل از این آمار تنها سه هزار نفر از نیروهای داعش در شهر مستقر بودند که دو هزار و پانصد نفر آنها از خارج از این استان آمده بودند و با سرویسهای اطلاعاتی موجود در شهر موصل و پانصد نیروی دیگر موجود در این شهر توانستد شهر را به تصرف درآورند و نیروهای خود را افزایش دهند. این افراد با حمله به زندان بادوش در نینوا بیش از هزار و چهارصد زندانی را آزاد کردند. افراد مسلح همچنین به زندان التسفیرات و زندان مدیریت مبارزه با تروریسم در این منطقه حمله کردند و دهها زندانی را از این دو زندان آزاد کردند. همچنین انبارهای ذخیره مواد تسلیحاتی استان الانبار، مراکز امنیتی و نظامی و ساختمان شعبه‌ای از بانک مرکزی در منطقه الدواسه را در دست گرفتند. افراد مسلح با حمله به انبارهای سلاح همه انواع سلاحهای سنگین از جمله بالگردها و خودروهای زرهی و تانکها را تصاحب کردند. شورشیان، کنسولگری ترکیه را در این شهر تصرف کردند.
آنها سودای ایجاد حکومت باصطلاح شام را دارند شام قدیم عبارت است از بخش هایی از کشورهای اردن لبنان فلسطین و بخش هایی از ترکیه تا سرزمین عراق و سوریه!
وضعیت گروه داعش و سرکرده آن
رهبری این گروه ابوبکر البغدادی اهل عراق فردی بسیار جاه طلب و آرزوهای بلند پروازانه ای دارد و استفاده از عبارت دولت اسلامی شام وعراق در نام این گروه از آن جمله است.تاخت و تاز گروه داعش به سوریه آشکارا باعث به چالش کشیده شدن رهبری همه جانبه القاعده و بروز اختلافاتی میان این دو گروه شده است .
رهبری القاعده از مدت ها قبل تاثیرات منفی وحشیگری های این گروه در عراق و سوریه را دریافته است. بمب گذاری های گروه دولت اسلامی شام و عراق اغلب باعث کشتار وسیع بیگناهان از جمله سنی ها شده است. گروه دولت اسلامی با ممنوع کردن کشیدن سیگار به زنانی که پوشش اسلامی ندارند حمله و سخت ترین تنبیهات از جمله گردن زدن مردم در مناطق تحت کنترلش را معمول داشته است
در ماه می این گروه سه عضو یک فرقه علوی را که از شیعیان نزدیک به خانواده بشار اسد بودند، بدون هیچگونه تشریفات قانونی در شهر دیر الزور اعدام کرد. این گروه حتی روی سوری هایی که علیه رفتارهای این گروه دست به اعتراض می زنند، آتش می گشاید .
فضای مجازی پر است از فیلم ها و تصاویر اقدامات وحشیانه این گروه: از بریدن سر تا فوتبال بازی کردن با این سرها.
داعش پس از تسلط برشهرالرقه قوانینی را وضع کرد که عدول از آنها مستوجب مجازات سنگین می‌باشد. فهرست این قوانین به شرح زیر هستند:
۱ ممنوعیت پوشیدن شلوار جین برای زنان
۲ ممنوعیت پوشیدن شلوار جین توسط مردان کمر باریک
3 ممنوعیت کوتاه کردن مو
۴ ممنوعیت نشستن زنان بر صندلی
۵ ممنوعیت ورود مردان به مغازه‌های خیاطی زنانه
۶ ممنوعیت تبلیغ آرایشگاه‌های زنانه
۷ ممنوعیت استفاده از کلمه داعش
۸ ممنوعیت مراجعه زنان به دکتر زنان و زایمان
۹ ممنوعیت شانه کردن موی سر و صورت برای مردان
۱۰ ممنوعیت کشیدن سیگار و قلیان
خشونت و وحشی گری های داعش تا جایی پیش رفته است که هم اکنون گروه های شورشی، حتی جبهه النصره علیه این گروه اعلام جنگ کرده و رسما به جان هم افتاده اند. تاکنون درگیری های میان شورشیان سوری، 482 کشته بر جای گذاشته است.
عناصر گروه داعش مانند “جبهه النصره” از بی رحم ترین تروریستهای حاضر در سوریه و عراق هستند. فیلم‌ها و تصاویر منتشر شده از جنایتهای این گروه تروریستی موجب شد که حامیان گروه‌های مسلح در سوریه مدعی شوند که از این گروه حمایت نمی‌کنند. حتی برخی گروه‌ها نیز برای افزایش دریافت حمایتهای بین المللی خود را مخالف این گروه جلوه داده و با داعش وارد جنگ شده‌اند.
با توجه به گستردگی کمک‌های مالی، تسلیحاتی و لجستیکی که با آغاز جنگ در سوریه به این کشور سرازیر شده است؛ تلاش گروه‌های مسلح به ویژه داعش برای دستیابی هرچه بیشتر به این کمکها و سلطه بر گروه‌های دیگر شدت گرفت که این امر موجب آغاز جنگ و درگیری گروه‌های مسلح با یکدیگر شد.اما با وجود اعلام برائت حامیان گروه‌های مسلح از داعش و جبهه النصره، کمکهای حامیان خارجی همچنان به دست این دو گروه می‌رسد. این کمکها در قالب حمایتهای مالی، تسلیحاتی، لجستیکی، اطلاعاتی، آموزشی و غیره از سوی حامیانی مانند عربستان و قطر و ترکیه به همراه چند کشور غربی، موجب ادامه جنگ و ویرانی در سوریه شده است. و حال دامنه آن تا عراق نیزگسترش یافته. بر اساس گزارش مرکز ملی مطالعات تروریست و مبارزه با فعالیت‌های تروریستی» «داعش» سومین گروه تروریستی و جنایتکار جهان است.
تشکیلات و فرماندهی
گروه داعش یک ساختار سازمانی دارد که متشکل از امرای مناطق و مجالس “شورای مجاهدین” و فرماندهان عملیاتی است اما این امور سازمانی و تشکیلاتی به طور کاملا محرمانه است و برخی پژوهشگران امور سیاسی اشاره می کنند که فرماندهان داعش در سوریه از امرای شبکه القاعده در عراق دنباله روی می کنند.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s